MONGOLSKÁ KUCHYNĚ
Tradiční mongolská kuchyně je jednoduchá a poměrně jednotvárná. Země není příliš úrodná a její obyvatelé jsou tak odkázáni na živočišné potraviny, potože pokud je něčeho v Mongolsku opravdu hodně, tak je to dobytek. V létě převažují mléčné výrobky, v zimě masité pokrmy. S kořením se tu až na výjimky moc nesetkáme, hlavním dochucovadlem je sůl, mezi několik málo používaných druhů koření patří například: kmín, pelyněk a tymián. Z rostlin se využívá například ječmen, zelí, vodnice, cibule a česnek, brambory. Mongolové si za staletí vypracovali úžasný způsob konzervace potravin, který jim zajistil přežití v extrémních podmínkách mongolských zim.
K vaření se používají většinou litinové hrnce. Vaří se na malých kamnech nebo na ohni a topí se uschlým trusem zvířat.
Mongolská kuchyně je ovlivněna také ruskou a čínskou kuchyní, oblíbený je i korejský salát kimči.
Hodně Mongolů holduje vodce dovezené z Ruska. Za tradiční nápoj je považován slaný čaj a kumys (mongolsky ajrag) – kvašené kobylí mléko.
A pozor! Pokud vše sním, je to znamení pro hostitele, že chcete přidat. Proto je dobré nechat vždy malý kousek jídla na talíři.
Pozvání k jídlu se neodmítá, je to nezdvořilé, stejně jako rýpání a nimrání se v jídle. Naopak hlasité projevy u jídla jako je mlaskání, srkání apod. jsou povoleny.
MLÉČNÉ VÝROBKY
Mléko se musí nejprve převařit, teprve potom se z něj vyrábí potraviny. Mongolové ho mají za posvátné a používají ho kromě jídla i k různým rituálům.
Nejznámější výrobky z mléka
- tvaroh zvaný aaruul – velmi oblíbený, lisuje se a suší na slunci, je hodně tvrdý a chutná nakysle, může se ochutit cukrem a lesním ovocem, řeže se do různých tvarů a vzorů. Malé vymačkané kousky tvarohu se používají ke zdobení jídla na hostině nebo se rozdávají dětem. Aaruul se vyrábí i z velbloudího mléka, je výživný a má sladkou chuť.
- sýry – nejznámější se nazývá byaslag, na cesty i na hostiny, pouze z ovčího nebo kravského mléka vařeného i čestvého. Krájí se a suší na tenké kousky pro dlouhodobé skladování, jí se namočený v čaji, v mléce a dá se použít i do polévky.
- zkvašené kobylí mléko zvané ajrag neboli kumys, národní nápoj (fermentované velbloudí mléko se nazývá khoormog). Kumys se připravuje stloukáním mléka ve vaku z hovězí kůže nazvaném chöchür. Tento vak se zavěsí do speciálního rámu a mléko se v něm míchá dřevěnou měchačkou. Tím se urychluje kvasný proces.
- tvarohy, kefíry, jogurty (tarag), smetana
VÝROBKY Z MASA
Nejčastěji se jí skopové maso, čím tučnější, tím lepší. Jí se ale i maso kozí, velbloudí, koňské a hovězí. Maso se stejně jako výrobky z mléka suší, aby dlouho vydrželo.
Z vnitřností se dělají polévky, jelita nebo salámy.
Výrobky z masa
- bodog – oblíbená příprava masa, nic pro citlivější povahy. Zabité zvíře se rozřízne, vše se vyjme a dovnitř se vrátí nazpět maso (bez vnitřností), zelenina a horké kameny. Kůže se zaváže (většinou drátem) a opéká se na ohni nebo kamnech, může se i vařit. Chlupy se opálí – dnes už i pomocí letlampy. Hotový pokrm připomínající spíše polévku je velmi výživný a silný.
- buuz (búz) – taštičky plněné skopovým nebo hovězím masem, mají různé tvary: trojúhelníky, měsíčky, růže…
- chušúr – smažené knedlíky plněné skopovým masem.
- skopové maso tzv. uuts – zadní část jehněte i s oháňkou, typické jídlo na Cagan Sár (nový rok)
- nudlové polévky
Jak se připravuje boorcog
POCHUTINY A PŘÍLOHY
Mongolové mají rádi bonbóny, obzvláště cucavé, nesmí chybět na žádné hostině či oslavě. Také milují tradiční sladké pečivo nazývané boorcog.
Přílohy
- bramborový salát – dovezen z Ruska, nesmí chybět na slavnostní tabuli, majolky se dává jen trochu
- mrkvový salát – nastrouhaná mrkev s majolkou a česnekem, kterým se nešetří
- zelný salát – je kombinací bílého zelí, mrkve, soli a octa (oleje a cukru)
- kimči – původně korejský salát podobný nakládanému zelí, často pikantní, nyní velmi oblíbený
Boorcog
- smažené neplněné těsto podobné našim koblihám, Mongolové ho používají na cestách místo pečiva, občas smaží na tuku z masa a pečivo potom voní po mase.
Sladká rýže s hrozinkami
- podobné našemu rýžovému nákypu – do uvařené rýže se přidá přepuštěné máslo, cukr a hrozinky, vše se smíchá.
Slavnostní dort Tavgyn Idee
- dort z pečiva neutrální chuti, uvnitř a nahoře vyplněný kousky sušeného tvarohu vytlačovaného do různých formiček.
NÁPOJE
Stejně jako pokrmy, tak i nápoje jsou připravovány individuálně, každá domácnost je připravuje trochu jinak. Recepty se předávají ústně z generace na generaci, tradiční pokrmy všichni znají, protože kuchařky se v Mongolsku příliš nevedou.
- slaný čaj– Suutei Tsai [Súté cé] – nejčastěji se používá kupovaný lisovaný zelený čaj nebo černý čaj, z nějž hospodyně usekává vždy kus a po uvaření jej zalije mlékem. Do čaje se přidává lůj nebo přepuštěné máslo a sůl, nikdy ne cukr! Množství soli se liší – každý dává podle vlastní chutě, čím je však oblast položená severněji, tím bývá čaj slanější. Čaj zahřeje a dodá potřebnou energii.
- Banshtai Tsai – je slaný čaj s masovými knedlíčky – tedy spíše polévka než nápoj :-).
- vodka – vodku, kterou „přinesli“ do Mongolska Rusové, pijí Mongolové samotnou nebo ředěnou mlékem.
- airag– lehce alkoholický nápoj z kvašeného kobylího mléka (viz výše).
- rakytníkový džus – z bobulí keře rakytníku vyrábí Mongolové nejen nápoje, ale i marmelády. Rakytníkový džus se podává teplý.
Recepty Dnes jím jako Mongol k vytištění
Stáhněte si a vytiskněte recepty typických mongolských pokrmů
(formát A4, pdf)